Detektív krónika és a Bagolyvár Birodalom
2011. október 8-án szombaton kora reggel Székesfehérváron találkozott negyven 12-18 év közötti gyermek és tíz Önkéntes Egyesületünk meghívására.
Az estig tartó kirándulás a „Veled-érted!” 2011-2012 tanév bűnmegelőzési programsorozat része, melynek keretében a Bodajkról, Csákvárról, Dunaújvárosból, Gárdonyból, Polgárdiból, Velencéről, Lovasberényből és Székesfehérvárról lakás- és gyermekotthonokból, nevelő- és örökbefogadó családokban nevelkedő gyermekeket egyesületünk tagjai, önkéntesei és a Székesfehérvár város Rendőrkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának dolgozói kísérték el Budapestre a Rendőrség Mosonyi utcai Történeti Múzeumának állandó és a „Detektív krónika” c. időszaki kiállítására. Két csoportban tárlatvezetővel ismerkedhettünk a rendőrség munkájával a múltat és a jelent összehasonlító tárlaton. A hallottaknak nagy hasznát vehetik az iskolások a történelemórákon is. A saját családjukon kívül nevelkedő gyermekek koruk és élethelyzetükből adódóan különösen veszélyeztetettek abban, hogy áldozattá, illetve bűnelkövetővé váljanak. Ezért célunk, hogy a gyerekek felismerjék a veszélyhelyzeteket és az egyes szituációkban megfelelő döntést hozzanak, valamint kialakuljon a bizalom a rendőrség munkatársaival.
A délelőtti kötött program után délután az állatok világnapja tiszteletére felkerestük a Budakeszi Vadasparkot, ahol élménypedagógiai módszerekkel megvalósuló Nagyvadak nyomában c. programon a Bagolyvár Birodalom szakavatott vezetője kalauzolta gyerekeinket 2 csoportban. A játékok során különös hangsúlyt fektettünk a téveszmék eloszlatására (vadállat-vadon élő állat, szarvas-őz: különböző fajok, agancs-szarv különbsége stb) és a mozgás örömére. Vadaspark állatai között nyomoztunk egy itt nem élő, de ide látogató különleges állat után, akihez különböző játékos feladványok megoldása vezetett el. Csoportonként 3 csapat vetélkedett a legtöbb erdei pénz, a fabadka gyűjtésével, amiket jó válaszokért kaphattak a csapatok. Eredeti környezetükben tudtuk megfigyelni az Európában őshonos vadfajokat. A hűvös idő ellenére a gyerekek többsége lelkesen vett részt az állatsimogatóban az állatok etetésében.
Köszönjük Önkéntes munkáját: Bodri Zsókának, Brandl Csillának, Csoma Zsuzsának, Gazdag Andreának, Janóné Ildikónak, Kisné Ilikének, dr Mihály Mónikának, Pable Orsinak, Sebestyén Gézának. és Szabóné Marikának.
A Lurkók bűnmegelőzési programjának folytatását november elejére tervezzük.


