Május 16-18 között Fehérvárcsurgón önismereti, párkapcsolatra és családi életre való felkészítő képzést szervezetünk 16 nehéz sorsú fiatal számára, melyet pályázat útján az Emberi Erőforrások Minisztériuma is támogatott.
Bodajkról, Mezőfalváról, Pákozdról, Velencéről és Székesfehérvárról lakás- és gyermekotthonokból, nevelőszülőktől érkeztek a Fehérvárcsurgó-i Kaszap István Központba, ahol Kovács János által vezetett 3 napos tréning megvalósult. Amelynek egészségnevelő részét Magyar Boróka az élménypedagógia módszereivel tette maradandóbbá, nagy segítségünkre volt Nagy Eszter egyesületünk tagja.
Esténként a témába vágó filmvetítés, majd másnap a film témája adta az alapot az önismeret fejlesztéshez és a családi életre való felkészítésben.
Kihasználva a szombati esőszünetet, ebéd után Bernáth Miklós vezetésével megismerkedtünk Fehérvárcsurgó gyönyörű katolikus templomával, ahol még az orgonát is megszólaltatták nekünk. Majd felfedeztük a Károlyi-kastélyt és egyre gondozottabb parkját, valamint híres Zámbó-cukrászdát, ahol finom süteményeket és fagylaltot választhatott minden résztvevő magának.
Az egész napi komoly szellemi munka után vendégünk érkezett: Sohonyai Edit székesfehérvári ifjúsági regények írója – több mint 10 éve az egyesületünkön keresztül segíti a saját családjuk nélkül élő lurkókat -, aki nem csak a KOCKACUKOR című regényéről beszélt – amit ajándékként megkapott minden tréningen részt vevő 16 fiatal, és többen éjszaka már neki is álltak olvasni -, hanem az önismeret fontosságáról, valamint a kommunikáció sokféleségéről. Példákkal és sok-sok sajátos humorral illusztrálta a testbeszéd fontosságát, amit nagy tetszéssel fogadtak a résztvevők. Mindenkinek személyre szóló dedikálás került az ajándék könyvbe.
Az egyesület által hasonló témában 2012-től szervezett programsorozat célja: a résztvevő saját családjuk nélkül nevelkedő fiatalok tudatos és felelős felnőtt életre való felkészítése, önismereti és párkapcsolati témában ismereteik szélesítése, egészségnevelés.
A program során nagy hangsúlyt fektettünk a konfliktus kezelési és kommunikációs technikák elsajátítására.
Szükség is van ezekre az ismeretekre, mert nagykorúságuk után, kikerülve az állami gondoskodásból hasonló ismeretekkel kellene rendelkezniük, mint a családban felnövő fiataloknak.